Fotografujemy Księżyc
Fotografowanie Księżyca to ekscytująca przygoda, która pozwala uchwycić jego piękno w różnych fazach. Księżyc jest jednym z najłatwiej dostępnych obiektów do astrofotografii, a jego zmieniające się fazy oferują różnorodne możliwości artystyczne. W tym rozdziale dowiesz się, jak różne fazy Księżyca wpływają na zdjęcia, jakie ustawienia aparatu zastosować podczas fotografowania Księżyca wraz z krajobrazem oraz jakie techniki pomogą Ci uchwycić detale na jego powierzchni. Przygotuj się na fascynującą podróż!
Fotografujemy zorzę polarną
Uwiecznij piękno świateł północy
Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie można zaobserwować na naszej planecie. Jej tańczące światła w różnych kolorach przyciągają miłośników astrofotografii z całego świata. Jeśli jesteś jednym z nich, to ten artykuł jest dla Ciebie! Przeprowadzę Cię przez kluczowe aspekty, które pomogą Ci uchwycić to niezwykłe zjawisko na zdjęciach, a także przedstawię aplikacje, które ułatwią Ci prognozowanie aktywności zorzy oraz wyjaśnię, jakie parametry są najważniejsze.
Do osób, które chcą opanować Photoshopa i nie zwariować
Opanuj edycję zdjęć
Skoro jesteś tutaj to zgaduję, że interesujesz się fotografią i chciałbyś (chciałabyś) podnieść swoje umiejętności robienia iedycji zdjęć o poziom lub dwa wyżej.
Być może próbowałeś (próbowałaś) różnych technik obróbki, ale nadal nie do końca spełniają one swoje zadanie lub po prostu lubisz rozwijać się i uczyć nowych rzeczy.
Pragniesz, aby Twoje zdjęcia były zauważalne i doceniane w mediach społecznościowych oraz popularnych konkursach fotograficznych.
Jeśli tak to koniecznie obejrzyj wideo, a także przeczytaj co dla Ciebie przygotowałem🙂👇
Babie Doły - Miejsce magiczne
Torpedownia Hexegrund
Tę ikoniczną miejscówkę fotografów krajobrazu odwiedzam co jakiś czas już od kilku lat. Lubię to miejsce zwłaszcza zimą, gdy skute lodem falochrony i pozostałości dawnego, drewnianego mostu tworzą wspaniałe linie wiodące, prowadzące oko widza w kierunku głównego tematu kadru.
Fotografujemy obłoki srebrzyste
Polowanie czas zacząć
Przełom czerwca i lipca to najlepsza pora na obserwacje i fotografowanie tego niezwykłego i rzadkiego w naszym kraju zjawiska, jakim są obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds, w skrócie NLC). Te najwyżej położone chmury znajdują się w mezosferze, a ich dostrzeżenie możliwe jest tylko podczas okresu tzw. białych nocy, podczas których słońce tylko nieznacznie chowa się pod linię horyzontu (brak nocy astronomicznej). Dzięki temu jego promienie podświetlają wysoko zawieszone w atmosferze kryształki lodu i rozpoczyna się iście nieziemski, magiczny spektakl.
Jaki obiektyw do fotografii nocnej?
Wybieramy obiektyw do fotografii nocnej
Muszę przyznać, iż dość długo nosiłem się z zamiarem napisania tego artykułu. Temat jest istotny z punktu widzenia tematyki tego bloga. Niemniej, jest on również dość skomplikowany, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych na rynku, dobrej jakości szkieł, oferowanych przez różnych producentów. Ostatecznie, postanowiłem skupić się głównie na tych obiektywach, których sam używam i mogę o nich najwięcej opowiedzieć, bazując na własnych doświadczeniach. Postaram się też wspomnieć o kilku innych szkłach, co do jakości i przydatności których mogę być pewny, gdyż wiem o nich ze sprawdzonych źródeł.
Fotografujemy szlaki gwiazd
Kręcimy "wirówkę"
Wielu adeptów astrofotografii krajobrazowej zaczyna swoją przygodę z tym niezwykłym hobby właśnie od rejestrowania szlaków gwiazd, popularnie zwanych "startrails" lub bardziej swojsko - "wirówkami". Osobiście uważam, iż jest to bardzo dobra droga na początek (i nie tylko oczywiście) z kilku powodów.
Jaki statyw wybrać?
Jaki wybrać statyw do fotografii nocnej lub krajobrazowej?
Być może jesteś na początku swojej przygody z fotografią nocną, krajobrazową lub po prostu chciałbyś od czasu do czasu sfotografować zachód czy wschód słońca? Jeśli tak, to zapraszam Cię do lektury tego poradnika, w którym podpowiem Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze trójnogu po to, abyś mógł cieszyć się nim przez długie lata.